Argentine asado with friends on the grillArgentine asado with friends on the grill

Meat for an asado with friends

Cuts, offal and sausages to build an asado with plenty to go round. We pick it, cut it and send it to you refrigerated.

How much meat to buy

The rule we use at the counter: 400 to 500 g of meat per adult for a long asado, the kind you eat slowly. If there are lots of sides, salads or kids at the table, 300 g per person is enough.

And it isn't only meat. An asado that works is built in three parts:

  • 60% meat — tira de asado, vacío, entraña, matambre.
  • 20% sausages — chorizo criollo and morcilla, which come off first and keep everyone happy while they wait.
  • 20% offal and provoleta — chinchulines, mollejas, and a provoleta that never goes spare.

For eight people that works out at roughly 3.5 kg of meat, 8 chorizos, 4 morcillas and one provoleta. If you'd rather skip the maths, the bundles below are already put together by number of guests.

Asado bundles

Already worked out by number of people. The quick option.

Pack Proteína Diaria - 14 comidas
Pack Proteína Diaria - 14 comidas14 premium beef meals3,5 kg · Europa€135,20€38,62/kg
Asado para 5
Asado para 5Complete Argentine asado for 52,8 kg · Europa€63,70€22,75/kg
Asado para 7
Asado para 7Complete Argentine asado for 73,7 kg · Europa€85,80€23,18/kg
Pack Puro Hueso
Pack Puro HuesoBone-in cuts for the grill3,7 kg · Europa€92,30€24,94/kg
Pack Achuras
Pack AchurasArgentine grill offal2,0 kg · Europa€63,70€31,85/kgSold out
Asado para 10
Asado para 10Complete Argentine asado for 105,0 kg · Europa€114,40€22,88/kg
Asado para 12
Asado para 12Complete Argentine asado for 125,8 kg · Europa€131,30€22,63/kg
Asado para 16
Asado para 16Complete Argentine asado for 167,1 kg · Europa€174,20€24,53/kg
Pack Argentino Top
Pack Argentino TopRibeye, striploin & tenderloin (Angus) · 3 formats1,6 kg · Argentina€87,10From €48,91/kg
Pack Argentino Parrilla Premium
Pack Argentino Parrilla PremiumRibeye, striploin & flank (Angus) · 3 formatsArgentina€76,70From €44,94/kg
Pack Argentino Brasa
Pack Argentino BrasaRibeye, striploin & picaña · 3 formats1,5 kg · Argentina€71,50From €45,84/kg

Which cuts, depending on how much time you have

Quick asado, under 30 minutes. High heat and thin cuts: entraña, bife de chorizo, bife de vacío, chorizo and provoleta. Ideal for a Saturday that came together at the last minute.

Long asado, an hour or more. Gentle embers and patience: tira de asado, whole vacío, matambre, colita de cuadril. This is the Sunday asado, the one you start at midday and eat when it's ready.

If there are a lot of you, combine the two: the quick cuts and the sausages come off first while the vacío and the tira stay on the grill.

Cuts for the grill

To build it your way, cut by cut.

Banderita
BanderitaThin-cut short ribs0,5 kg · Europa€11,49€22,98/kg
Tira de asado
Tira de asadoFlanken short ribs · 4 formats0,6 kg · Europa€14,03From €23,37/kg
Pack Puro Hueso
Pack Puro HuesoBone-in cuts for the grill3,7 kg · Europa€92,30€24,94/kg
Asado para 12
Asado para 12Complete Argentine asado for 125,8 kg · Europa€131,30€22,63/kg
Argentine Coal
Argentine Coal2 formats3,0 kg€11,70From €3,12/kg
Chorizo Criollo
Chorizo CriolloArgentine fresh sausage · 2 formats0,5 kg · Europa€8,76From €16,22/kg
Chinchulines
ChinchulinesChitterlings0,5 kg · Europa€10,73€21,46/kgSold out
Entraña
EntrañaSkirt steak0,6 kg · Europa€13,25€22,08/kg
Matambre
MatambreRose meat (flank) · 2 formats0,8 kg · Europa€17,65From €22,06/kg
Morcilla Criolla
Morcilla CriollaBlood sausage · 2 formats0,5 kg · Europa€7,38From €13,62/kg
Pack Argentino Top
Pack Argentino TopRibeye, striploin & tenderloin (Angus) · 3 formats1,6 kg · Argentina€87,10From €48,91/kg
Provoleta
ProvoletaGrilling provolone0,2 kg€6,86€34,30/kg
Asado para 5
Asado para 5Complete Argentine asado for 52,8 kg · Europa€63,70€22,75/kg
Argentine Grilling Salt
Argentine Grilling Salt1,0 kg€7,12€7,12/kg
Asado para 7
Asado para 7Complete Argentine asado for 73,7 kg · Europa€85,80€23,18/kg
Medialuna de Vacío Argentino
Medialuna de Vacío ArgentinoFlap meat1,5 kg · Argentina€60,41€40,27/kg

To round off the asado

Chimichurri, grilling salt and everything you shouldn't forget.

Argentine Coal
Argentine Coal2 formats3,0 kg€11,70
Provoleta
ProvoletaGrilling provolone0,2 kg€6,86
Provoletera
Provoletera1,0 kg€26,00

Looking for something else?

Everything we have for the asado in one place, with filters by cut, cooking time and origin.

See everything for the asado in the shop